ANKOS Personel Değişim Programı
Ocak 11, 2013
ANKOS ÇATISI YENİDEN OLUŞTURULDU…
Ocak 11, 2013

ANKOS 12. Yıllık Toplantısı Fırat Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi…


ANKOS (Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu)’un kuruluşundan bu yana her yıl düzenli olarak yapılan toplantılarından 12. Yıllık Toplantısı 26-28 Nisan 2012 tarihlerinde 73 firmadan 152 firma yetkilisi, 139 kurumdan 2’şer kurum temsilcisi olmak üzere toplam 430 kişilik bir katılımla Fırat Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Elazığ’da gerçekleştirildi.

Fırat Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan açılış törenine Elazığ Valisi Muammer EROL, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Feyzi BİNGÖL, ANKOS Başkanı Ertuğrul ÇİMEN, yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda davetli katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Fırat Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Cabir BİNGÖL; bu tür toplantıların kütüphaneciliği ve kütüphanecileri tanıma açısından çok önemli olduğunu belirterek, ANKOS toplantısına ev sahipliği yapmaktan dolayı duydukları mutluluğu ifade etti.

ANKOS Başkanı Ertuğrul ÇİMEN açılış konuşmasında; ANKOS’un amacının üniversite ve araştırma kütüphanelerinin en uygun fiyatla, en fazla elektronik bilgi kaynağına erişimlerini sağlamak olduğunu vurgulayarak, Türkiye’deki akademisyen ve öğrencilerin küresel bilgi ağına en üst düzeyde erişimlerini gerçekleştirerek, eğitim ve araştırmaya kütüphanelerin desteğini arttırmak için ortak çalışmalar yürütmekte olduklarını belirtti.

Açılışta konuşan Fırat üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A.Feyzi BİNGÖL ise, toplantıya katılanlara Fırat Üniversitesiyle ilgili bilgiler vererek, toplantıya ev sahipliği yapmaktan dolayı onur duyduğunu ifade etti.

ANKOS 12. Yıllık Toplantısı’nın davetli konuşmacısı 2009-2011 yılları arasında “International Federations of Library Associations and Institutions (IFLA) başkanlık görevini yürütmüş, 2006 yılından bu yana Güney Afrika’da Stellenbosch Üniversitesi Kütüphanesi’nde Kıdemli Direktör olarak görev yapmakta olan Ellen R. TISE’nin “Elektronik Yayınlar, Konsorsiyumlar ve Kütüphanecilik Alanında Yeni Yaklaşımlar” başlıklı sunumu katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.

Kütüphanecilik ve elektronik yayıncılık alanında son derece önemli bilgilerin paylaşıldığı üç günlük toplantıda; firmaların mevcut ürün ve hizmetleri hakkında bilgiler verdiği firma sunumları, “Karmaşıklığına Rağmen Vazgeçilemeyen E-kitaplar!” ve “Kamu Üniversitelerinde, Elektronik Kaynakların Ödeme Süreçleri Ortaya Çıkan Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı ANKOS sunumları ile ANKOS Çalışma ve Araştırma Gruplarının yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdikleri sunumlar yer aldı.

Toplantı boyunca bilgi kaynakları & teknolojileri ve kütüphane sistemleri alanında farklı veya benzer alanlarda faaliyet gösteren 60 firma standında, firma temsilcileri ve ANKOS üyesi kurum temsilcileri bir araya gelerek, ürünler hakkında fikir alış verişinde bulundular.

Toplantının son günü olan 28 Nisan 2012 Cumartesi, yurtdışından ve Türkiye’nin çeşitli illerinden gelmiş olan konuklar toplantı programının sosyal etkinlik kapsamında Harput ve civarını görme fırsatını yakaladı.

ANKOS 12. Yıllık Toplantısı’na katılan tüm firma ve kurum temsilcileri ile toplantıya ev sahipliği yapan Fırat Üniversitesi’ne teşekkürlerimizi sunarız…

Toplantı web sitesi için tıklayın. (http://2012.ankos.org.tr)

ANKOS Halkla İlişkiler