ANKOS 9. Yıllık Toplantısı İnönü Üniversitesi’nde yapıldı
Nisan 26, 2009
Bilimsel Yayıncılık Çalıştayı
Temmuz 31, 2009

9. SELL Toplantısı İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde yapıldı

9. SELL (Southern European Libraries Link) toplantısı 18-20 Mayıs tarihlerinde İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kütüphanesi’nde Yapıldı:

9. SELL toplantısı ANKOS organizasyonunda, Accucoms, ResearchSoftware.com ve Springer’in sponsorluğunda, 18-20 Mayıs 2009 tarihlerinde İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün ev sahipliğinde yapıldı.

Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İspanya, İtalya, Portekiz, Türkiye ve Yunanistan’dan 23 kişinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda; SELL üyesi Güney Avrupa ülkeleri; Fransa, İspanya, İtalya, Portekiz, Türkiye ve Yunanistan ülke raporları ve ülkelerindeki açık erişim konusundaki gelişmelerle ilgili ayrıntılı sunumlar yaptı.

Farklı ülkelerdeki konsorsiyumların çalışma şekillerinin karşılaştırılma imkânının bulunduğu, yeni projelerle ilgili bilgilerin paylaşıldığı toplantıda karşılıklı görüş alış verişinde bulunuldu. Sponsor firmalar; Accucoms, ResearchSoftware.com ve Springer ürünlerindeki yeniliklerle ilgili toplantıya katılanları bilgilendirdiler. Ekonomik kriz karşısında nasıl bir yol izlenmesi gerektiği üzerinde yapılan tartışmanın ardından, SELL’e üye ülkeler tarafından firmalara karşı ortak bir bildiri hazırlanması kararı alındı. Toplantının son günü olan 20 Mayıs’ta katılımcılar Meryem Ana Evi, Efes, Şirince ve St. John Kilisesi’ni ziyaret ederek güzel anılarla İzmir’den ayrıldılar. SELL toplantısına ev sahipliği yapmasından dolayı İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ne teşekkür ediyoruz.

FRANSA: Couperin, INIST

İSPANYA: CBUC, CSIC

İTALYA : Caspur/Ciber, CILEA

PORTEKİZ: FCCN

TÜRKİYE: ANKOS

YUNANİSTAN: HEAL-Link

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ: ICOLC