5. Ulusal Açık Erişim Konferansı
Ekim 27, 2016
ANKOS Akademi Web Seminerleri Başlıyor
Ocak 20, 2017

4. Ulusal Akademik Kaynak Paylaşım Çalıştayı

IV. ULUSAL AKADEMİK KAYNAK PAYLAŞIM ÇALIŞTAYI

Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu (ANKOS) İşbirliği Grubu tarafından organize edilen IV. Ulusal Akademik Kaynak Paylaşım Çalıştayı, 11-12 Kasım 2016 tarihlerinde Çukurova Üniversitesi ev sahipliğinde Adana’da düzenleniyor. IV. Kaynak Paylaşım Çalıştayı’nın ana teması “Kaynak Paylaşımında Güçlükler ve Başarı Hikayeleri” olarak belirlendi.

Çalıştay’da ANKOS tarafından geliştirilen ve 150’den fazla Akademik Kurum Kütüphanesi tarafından kullanılan Kütüphanelerarası İşbirliği Takip Sistemi (KİTS) ve TUBİTAK-ULAKBİM tarafından geliştirilen Türkiye Belge Sağlama Sistemi TÜBESS hakkında detaylı sunumlar gerçekleştirilecek. IV. Kaynak Paylaşım Çalıştayı, Türkiye’de kaynak paylaşımı süreçlerinin yürütülmesine olanak sağlayan iki ayrı platformun aynı etkinlikte ele alınacak olması bakımından ilk olma özelliğine sahip.

Çalıştay programı, kaynak paylaşımı alanında çalışan kütüphanecilerin sorun, görüş ve önerilerini yeterince dile getirebilmeleri ve kaynak paylaşımının tüm yönleriyle ele alınmasına olanak sağlayacak şekilde planlandı. “Kaynak Paylaşımında Güçlükler ve Başarı Hikayeleri”, “Yıldırım Konuşmalar” ve “Knowledge Cafe” oturumlarında alanında uzman kütüphaneciler kaynak paylaşımını tüm yönleriyle ele alacaklar.

Özellikle ilk duyurunun yapılmasının ardından yoğun bir ilgi ile karşılanan IV. Kaynak Paylaşım Çalıştayı’nın katılımcı sayısının 150 civarında olması beklenmektedir.

IV. Kaynak Paylaşım Çalıştayı’na ev sahipliği yapacak olan Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü’ne ve Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Nihat Nacar başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz.

Çalıştay hakkında detaylı bilgilere http://kits.ankos.gen.tr/calistay/2016/ adresinden erişilebilmektedir.