Ulusal Akademik Kaynak Paylaşımı Çalıştayı
Temmuz 31, 2010
Kütüphane Kaynak ve Hizmetlerini Pazarlama : Pratik Rehber
Temmuz 31, 2010

10. ANKOS Yıllık Toplantısı’na Büyük İlgi…


Bugüne kadar yapılan toplantılar arasında, en yüksek katılımın olduğu 10. ANKOS Yıllık Toplantısı 06-09 Mayıs 2010 tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Aynı zamanda ANKOS’un 10. yılını da kutladığı bu toplantıda, İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olduğu yıla denk gelmesi dolayısıyla İstanbul’un tarihsel ve kültürel zenginliği de gözler önüne serilmeye çalışıldı.

250 civarında kurum temsilcisi, 150’nin üzerinde firma yetkilisi olmak üzere 400’ün üzerinde katılımla gerçekleşen toplantıda, “Kuruluşundan Bugüne ANKOS Belgeseli”nin gösteriminin ardından, İTÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanı Ayhan KAYGUSUZ yaptığı açılış konuşmasında ANKOS ile yaratılan dayanışmanın önemine dikkat çekerek ”Bugün yeni kurulan bir üniversite bile bu dayanışma sayesinde binlerce dergiye çok ekonomik koşullarda erişebilmektedir. Üniversitelerimizin ANKOS ve ULAKBİM aracılığıyla eriştikleri sadece 3 büyük dergi yayıncısının makale sayısı 17 milyondur. Her yıl elektronik kaynaklardan milyonlarca makale kullanılmaktadır. Biz İstanbul Teknik Üniversitesi olarak 2009 yılında sadece 1,7 milyon makale ve kitap chapter’ı kullanıcılarımızın hizmetine sunduk. Bu hizmetin araştırmacı açısından önemini anlatmaya herhalde gerek yoktur.” dedi.

Daha sonra söz alan ANKOS Başkanı Gültekin GÜRDAL, konsorsiyumun Türkiye’ye ve kütüphanecilere kattığı değeri anlattı ve bu çalışmaların devam edeceğini belirtti: “Hedeflerimiz doğrultusunda; kütüphanecilerin araştırma ve geliştirme sürecinde daha etkin bir şekilde yer almalarını, günlük hayatın her alanında toplumdaki rollerinin önemini vurgulamalarını ve kendilerine verilen önemli sorumlulukları yerine getirebilecek donanıma sahip olmalarını sağlamak üzere üstümüze düşeni yapmaya devam edeceğiz. Bunu yine sizlerle birlikte, birbirimizden aldığımız ilham ve güçle başaracağız. Elde edilen başarıda, birlikte hareket etmek kadar etkili olan diğer unsurlarda Yönetim Kurulları, gönüllü çalışanları ve ANKOS üyeleri kısacası tüm bileşenleri ile birlikte yaratılan güven ortamıdır.”

Son olarak İTÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ahsen ÖZSOY yaptığı açılış konuşmasında “10 yıl önce sınırlı sayıdaki bilimsel makaleye basılı formatta ve kütüphanelere giderek yararlanabiliyorduk, aradan geçen süre içerisinde binlerce dergideki milyonlarca makaleye zaman ve mekan sınırlaması olmaksızın erişmeye başladık. Bütün bu gelişmeler bugün 10.Yıllık toplantısını yaptığımız ANKOS sayesinde oldu. Bu büyük “imece”nin üniversitelerimize ve ülkemizdeki araştırmalara katkısı her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır.” ifadesinde bulundu.

Ev sahibi kurum olan İstanbul Teknik Üniversitesi’ne teşekkür plaketlerinin verilmesinin ardından; kuruluşundan bugüne ANKOS başkanlığı yapmış tüm kişi ve yönetim kurulu üyelerine fincan takımı hediye edildi. ANKOS Başkanı Gültekin GÜRDAL, bir kahvenin 40 yıl hatırı olduğu düşüncesinden yola çıkarak kahve takımı hediye ettiklerini belirtti.

Davetli konuşmacılardan Cranfield Üniversitesi Kütüphane Direktörü Hazel WOODWARD kütüphanelerin ve kütüphanecilerin hızla değişen ortamda rolü ve imajının nasıl olması gerektiğini sorgularken; Elservier Başkan Yardımcısı Rafael SIDI sürekli değişen web ortamında online bilgi ürünlerinin geleceği konusunu ele aldı.

İTÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Karaca’nın panel başkanlığı yaptığı, çok değerli akademisyenlerin katıldığı “Değişen Bilgi İhtiyaçlarına Akademik Yaklaşım” paneli ve ardından “İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı” tarafından gerçekleştirilen konser büyük ilgi gördü.

Toplantının ikinci ve üçüncü günlerinde firmaların ürün ve hizmetleri hakkında sunumları ve ANKOS çalışmalarının anlatıldığı workshoplar ile kütüphanecilik ve elektronik yayıncılık alanında son derece önemli bilgiler paylaşıldı.

Bilgi kaynakları & teknolojileri ve bilgi erişim sistemleri alanlarında faaliyet gösteren dünya çapında 70 firmanın stand açtığı toplantıda; kütüphane temsilcileri, seçkin yayınevlerinden ve aracı firmalardan yetkililer ile bir araya gelerek, ürünler hakkında ayrıntılı fikir alış verişinde bulundu.

10. ANKOS Yıllık Toplantısı’na ilgilerinden dolayı tüm katılımcılara ve toplantıya ev sahipliği yapan İstanbul Teknik Üniversitesi ve İTÜ organizasyon ekibine teşekkürlerimizi sunarız…

Toplantı ana sayfası için tıklayın.

ANKOS Halkla İlişkiler