Elektronik Belge ve Arşiv Yönetim Sistemleri Webinarı
Ağustos 27, 2019
Focus On Open Science
Eylül 17, 2019

“Elektronik Yayıncılık ve Dijital Kütüphanelerin Entegre Gelişimi Uluslararası Konferansı 2019” ve “Küresel Bilgi İnovasyon Hizmetleri Endüstrisinin Gelişimi Forumu” Çin Halk Cumhuriyeti, Jilin Eyaleti başkenti Changchun’da 07-12 Ağustos 2019’da gerçekleştirilmiştir.

Çin Akademik Bilgi Altyapısı Platformu, Thingsua Üniversitesi Kütüphanesi ve Hong Kong Üniversitesi Kütüphaneleri ile birlikte; Çin Halk Cumhuriyeti’nde 2009 yılından itibaren 9 senedir  “Elektronik Yayıncılık ve Dijital Kütüphanelerin Entegre Gelişimi Hakkında Uluslararası Konferansı (CDPDL)”na  Dijital yayıncılık, kütüphane bilgisi, yurtiçi ve yurt dışında bilgi kaynakları ve bilgi teknolojilerinin entegrasyonunu geliştirmek ve desteklemek için ev sahipliği yapmaktadır. 2019’da 10. Yılını kutlandığı bu konferansa 50 ülke ve bölgeden 2000’in üzerinde akademisyen ve bilgi uzmanın katılmıştır.  Ulusal ve uluslararası konuşmacılar ve katılımcılar CDPDL konferanslarında bildirilmiş olan çalışmalar hakkındaki kendi perspektiflerini ve süreçlerindeki güncellemeleri paylaşmışlardır.

Büyük veri çağında, bilgi inovasyonu konusundaki rekabet giderek artan bir şekilde yoğunlaşmıştır. Bu rekabet sadece bilimsel araştırmacıların bilgi seviyesini değil, aynı zamanda bilginin yayılması, bilgi hizmetleri, hizmet olanakları, bilimsel araştırmaların kazanımlarının dönüşümü ve akademik yayıncılık ve patent almayı da içine alan tüm bilgi üretimi inovasyon sistemi gibi araştırma koşullarını da gerektirir.

Dijital yayıncılık, bilgi hizmetleri, profesyonel alanlarda bilgi yönetimi uygulamalarındaki İnovasyon ve gelişimde, olduğu kadar, eğitimsel bilgilendirme ile ilişkili olarak bilgi üretimi, dağıtımı ve faydalandırılması,  bilimsel inovasyon ve yenilikçi yeteneklerin yetiştirilmesinde, temel ve destekleyici yeni bir modern hizmet endüstrisi, yani “bilgi inovasyon hizmetleri endüstrisi” oluşmuştur. Yeni bir endüstri olmasına karşın hayati bir önem göstermektedir.

Bu yeni trendle uyumlu olarak “Bilgi İnovasyonu, Bilgi Hizmetleri, Bilgi Yönetimi” temalarını baz alan bilimsel ve etkin bilgi inovasyon paradigması, hizmet ve işletme biçimleri,  alanındaki yenilikler paradigması incelemek için İlgili alanlardaki uzmanlar ve akademisyenleri davet ederek ve ortaklaşa yeni bir bilgi inovasyon hizmet endüstrisi formatı oluşturarak” CDPDL 2019 konferans teması olarak  “Global bilgi inovasyon hizmetleri endüstrisinin gelişimi” konusuna odaklanmıştır.”

  • Üniversite Dijital Öğretim ve Bilgi İnovasyon için Bilgi İnovasyon Hizmetleri
  • Karar Verme ve Devlet ve Kamu Hizmet Sistem Yönetimi için Bilgi İnovasyon Hizmetleri
  • Sağlık Sektörü Bilgi İnovasyon ve Uygulamaları için Bilgi İnovasyon Hizmetleri
  • Bilimsel Araştırma Enstitüleri ve Girişimleri için İşbirlikçi Bilgi İnovasyon ve Kazanım Dönüşüm Hizmetleri
  • Uluslararası Yayıncılık Hizmetleri için Bilgi Yönetimi ve Bilgi İnovasyon Hizmetleri

CDPDL 2019’un 10. Yıl davetlisi olarak toplantıya ANKOS Başkanlığını temsilen ANKOS Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Güssün GÜNEŞ  ve ANKOS Yönetim Kurulu Üyesi Muhammet KIZIL katılmıştır. ANKOS Başkanının  “Yükseköğretim, Mesleki Eğitim ve Çin Dili Eğitim Enstitüleri için Bilgi İnovasyon Sistemleri Hakkında Uluslararası Forumu” içerisinde yer alan “Veritabanı Oluşturma Dijital Eğitimde Kültürlerarası Perspektifler” isimli ilk oturumda 10 konuşmacının katıldığı oturuma moderatörlük yapmıştır.

Çin, Güney Kore, Rusya, Moğolistan, Hong Kong, Laos, Maldivler, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya, Polonya, Almanya, ABD, Tayvan, Arjantin, Nepal, Sri Lanka, Endonezya, Singapur, gibi ülkelerin akademik ve kamu kuruluşlarının temsilcileri ile potansiyel işbirliği konularında ön çalışmalar ve bilgi alışverişleri yapılmıştır. Güney Amerika Açık Erişim Girişimi Temsilcisi ile temasta bulunulmuş, Güney Kore Yayınevleri ve Birleşik Arap Emirlikleri veri tabanı firmaları ile ANKOS Başkanlığı olarak görüşmeler yapılmış  Çin Milli Kütüphanesi, Jilin Üniversitesi Kütüphanesi, Çin  Milli Müzesi, Jilin Eyalet Müzesi, Jilin Bilim ve Teknoloji Müzesi  konferans kapsamında mesleki ziyaret ve incelemelerinde bulunulmuştur.

Medya Bağlantıları:  http://gb.oversea.cnki.net/Seminar/2019Seminar/en/2019media.html

DSC_6139