Personnel Exchange Program

Bu program, ANKOS’un sadece elektronik kaynaklar alanında bir pazarlık yürütücü olmamasının ve Türk üniversite kütüphaneciliğini ve kütüphanecilerini bilgi ve tecrübe paylaşımı konularında desteklemeyi ve yakınlaştırmayı da misyon edinmesinin bir uzantısıdır.

Uygulama altyapısı ANKOS İşbirliği Grubu tarafından geliştirilen APDP (ANKOS Personel Değişim Programı) pilot uygulama olarak 8 Temmuz 2012 tarihinde Koç Üniversitesi önderliğinde,Özyeğin Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi ortak girişimi ile gerçekleştirilmiştir. Programa önümüzdeki yıllarda katılımcı sayısının artırılması ve programa ev sahipliği yapacak şehir ve kurumların çeşitlendirilmesi hedeflenmektedir.

Başvuruların ANKOS Yönetim Kurulu tarafından değerlendirildiği bu programda, ülkenin farklı yerlerindeki ANKOS üyesi kurumlarda çalışan genç personel yaklaşık bir hafta boyunca hem yeni bilgiler ediniyor ve deneyim kazanıyor hem de kendi tecrübelerini ev sahibi kurum Kütüphanesi ve diğer katılımcılar ile paylaşma imkanı bulunuyor.

Program başvuruları başladığında ANKOS listesi üzerinden üye kurumlara duyuru yapılmakta ve verilen son tarihe kadar başvuruların yapılması istenmektedir. Başvurular online form aracılığı ile alınır. Bu yıl ve geçmiş yılların programlarına ilişkin detaylar aşağıdaki adreslerden alınabilir.

Program sonunda katılımcılar geri bildirimlerini istenen rapor formatında ANKOS yönetimi ile paylaşmaktadırlar.